Nasze Serwisy: Szkoła MZSP Nabór Internat Regionalna Olimpiada O Wielkich Polakach
XVII Olimpiada<br>SŁUŻEBNICA BOŻA MATKA ANNA KAWOREK XVI Olimpiada<br>Słudzy Boży Rodzina Ulmów XV Olimpiada<br>Święty Zygmunt Szczęsny Feliński XIV Olimpiada<br>Święty Jan z Dukli XIII Olimpiada<br>Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki XII Olimpiada<br>Błogosławiony Ks. Bronisław Markiewicz XI Olimpiada<br>Sługa Boży ks.kard.Stefan Wyszyński X Olimpiada<br>Błogosławiony Edmund Bojanowski IX Olimpiada<br>Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko VIII Olimpiada<br>Sługa Boży Jan Paweł II VII Olimpiada<br>Sługa Boża Anna Jenke VI Olimpiada<br>Błogosławiony August Czartoryski V Olimpiada<br>Błogosławiony Ks. Bronisław Markiewicz IV Olimpiada<br>Święty Biskup Józef Sebastian Pelczar III Olimpiada<br>Błogosławiony Ks. Jan Balicki II Olimpiada<br>Błogosławiony Ks. Bronisław Markiewicz I Olimpiada<br> Papież Jan Paweł II

ECHA FINAŁU XIII OLIMPIADY WIEDZY O WIELKICH POLAKACH

Bóg, jako jedyny, może zaspokoić najbardziej podstawową potrzebę twojego serca - potrzebę bycia kochanym bez względu na to kim jesteś, jaką wartość masz w swoich oczach i oczach innych. Te słowa to zaledwie maleńka kropla w oceanie mądrości, głębi ducha i serca a jednocześnie pobożności, męstwa i całkowitego zawierzenia Bogu ks. Franciszka Blachnickiego (1921-1987), założyciela Ruchu Światło - Życie i kandydata na ołtarze, bohatera tegorocznej, XIII Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach.

Piękny, słoneczny dzień 22 kwietnia był dla 30 młodych ludzi - uczestników finału Olimpiady - dniem pełnym emocji. Finałowe zmagania przeprowadzono tym razem w pięknej, nowoczesnej auli Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

O godz. 830 młodych finalistów, ich opiekunów, katechetów i zaproszonych gości powitał dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ks. prałat Waldemar Janiga. Po krótkiej modlitwie i powołaniu jury rozpoczęła się część pisemna finału. Po jej zakończeniu olimpijczycy oraz towarzyszący im katecheci i opiekunowie wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w kaplicy seminaryjnej pod przewodnictwem metropolity przemyskiego ks. abpa Józefa Michalika, który wygłosił również okolicznościowe kazanie.

Tradycyjnie po Mszy św. rozpoczęła się druga część finału. Z trzydziestu finalistów test pisemny wyłonił najlepszych dziesięciu i teraz oni mieli zmagać się o zwycięstwo - w części medialnej i ustnej. Również w tym roku nie zabrakło emocji. Młodzi ludzie wykazali się bardzo dobrą, często nadzwyczaj dokładną znajomością życiorysu, duchowości, pism i kazań ks. Blachnickiego. Dlatego zasłużenie zebrali gorące brawa za swój talent i pracowitość. Ich wysiłek oceniało jury w składzie: ks. Grzegorz Gałązka - duszpasterz nauczycieli archidiecezji przemyskiej, ks. Mirosław Grendus - wizytator archidiecezjalny i konsultant PCEN ds. katechezy oraz ks. Dariusz Kielar CSMA - duszpasterz parafii pw. Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie. Pytania czytał ks. Konrad Dyrda - wykładowca katechetyki w przemyskim Wyższym Seminarium Duchownym.

Po pełnych emocji zmaganiach nastąpiło ogłoszenie wyników. Oto lista najlepszych z najlepszych:

 1. Magdalena Dubiel
 2. Ewa Hnat
 3. Joanna Biedroń
 4. Dominika Janik
 5. Kinga Śliwińska
 6. Anna Ożga
 7. Kaolina Sadowska
 8. Natalia Matwiej
 9. Aleksandra Korzeń
 10. Alicja Yika
 11. Po ogłoszeniu wyników przemawiali zaproszeni goście, m. in. ks. abp Józef Michalik, ojciec generał ks. Kazimierz Radzik CSMA, przedstawiciele środowisk oświatowych i społecznych. Wyrazili oni swój podziw i przekazali gratulacje młodym finalistom i organizatorom, dzielili się też swoimi refleksjami na temat ks. Blachnickiego i ruchu oazowego.

  Po obiedzie w seminaryjnym refektarzu, przyszedł czas na wręczanie nagród. Pierwsze trzy nagrody to pielgrzymki do Włoch, ufundowane przez ks. abpa Józefa Michalika, ojca generała księży michalitów ks. Kazimierza Radzika CSMA i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży archidiecezji przemyskiej. Za dalsze miejsca przyznano rowery, tablety, audioodtwarzacze, aparaty fotograficzne. Wręczono także okolicznościowe puchary, medale, albumy, inne nagrody książkowe oraz dyplomy. Warto nadmienić, że nagrody rzeczowe oraz dyplomy otrzymali wszyscy finaliści.

  Olimpiada o Słudze Bożym ks. Franciszku Blachnickim została zorganizowana wspólnie przez Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym oraz Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Nad organizacją i przebiegiem czuwał zespół kapłanów diecezjalnych i michalickich oraz nauczycieli z MZSP pod przewodnictwem ks. wicedyrektora Pawła Wojakiewicza CSMA oraz dyrektora WNK ks. prałata Waldemara Janigi.

  Jak co roku nie zawiedli sponsorzy - wielu z nich już od lat związanych jest z tym przedsięwzięciem. Słowa uznania i wdzięczności składamy także władzom i alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu za wkład, jaki wnieśli w organizację oraz w przebieg finału, udostępniając aulę, refektarz oraz inne pomieszczenia a także służąc wszelką pomocą, związaną z godnym przyjęciem finalistów i gości.

  Tegoroczna Olimpiada o Wielkich Polakach miała już swoje trzynaste wydanie. Jej organizacja i przebieg to trud, praca i zaangażowanie wielu osób. Składają się na nią: współpraca z różnymi agendami i podmiotami władz archidiecezji i regionu, jak również życzliwość i pomoc sponsorów - także z zagranicy - duchownych i świeckich. W tym miejscu każdemu z osobna składamy szczere podziękowanie.

  Nie zapominamy jednak, że tę Olimpiadę, jej klimat, emocje i piękno tworzą od lat tysiące młodych ludzi, którzy z pomocą i przy zaangażowaniu swoich katechetów, z zapałem podejmują trud poznawania Polaków - wielkich duchem i czynem; postaci wybitnych, wzorców osobowych. Uczniowie muszą sięgnąć po ich życiorysy, nieraz bardzo obszerne i niełatwe w odbiorze; muszą zagłębić się w lekturę bardzo trudnych dzieł - teologicznych, społecznych lub duchowych dzienników. Czynią to chętnie, a efekty ich ciężkiej pracy są imponujące.

  Ks. Franciszek Blachnicki pisał: Ewangelizacja zawsze dokonuje się przez słowo i prowadzi do kontaktu ze słowem Bożym. (…) Ewangelizacja przez słowo prowadzi do sakramentów i trwania w życiu sakramentalnym. (…) W końcu ewangelizacja włącza człowieka do wspólnoty wierzących, do Kościoła. (…).

  Niech powyższe słowa będą odpowiedzią o aktualność osoby Sługi Bożego i jego nauczania dla Kościoła w Polsce, zwłaszcza w środowiskach oazowych młodzieży i dorosłych. W szkołach i rodzinach. Również tam, gdzie ludzie czekają na Ewangelię.

  Ks. Dariusz Kielar CSMAKalendarz

Ni Po Wt Śr Cz Pi So
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1
· Najnowszy użytkownik: Administrator