Nasze Serwisy: Szkoła MZSP Nabór Regionalna Olimpiada O Wielkich Polakach
XVII Olimpiada<br>SŁUŻEBNICA BOŻA MATKA ANNA KAWOREK XVI Olimpiada<br>Słudzy Boży Rodzina Ulmów XV Olimpiada<br>Święty Zygmunt Szczęsny Feliński XIV Olimpiada<br>Święty Jan z Dukli XIII Olimpiada<br>Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki XII Olimpiada<br>Błogosławiony Ks. Bronisław Markiewicz XI Olimpiada<br>Sługa Boży ks.kard.Stefan Wyszyński X Olimpiada<br>Błogosławiony Edmund Bojanowski IX Olimpiada<br>Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko VIII Olimpiada<br>Sługa Boży Jan Paweł II VII Olimpiada<br>Sługa Boża Anna Jenke VI Olimpiada<br>Błogosławiony August Czartoryski V Olimpiada<br>Błogosławiony Ks. Bronisław Markiewicz IV Olimpiada<br>Święty Biskup Józef Sebastian Pelczar III Olimpiada<br>Błogosławiony Ks. Jan Balicki II Olimpiada<br>Błogosławiony Ks. Bronisław Markiewicz I Olimpiada<br>  Papież Jan Paweł II

ECHA XII REGIONALNEJ OLIMPIADY WIEDZY O WIELKICH POLAKACH

Bóg ponad wszystko - ponad interesy zgromadzenia, ojczyzny, rodziny i własne. Prosić, aby te słowa i postanowienia ciało w czynach przybrały
(bł. B. Markiewicz, ZŻW, 1 X 1891)

Zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalici i michalitki) przeżywają w bieżącym roku Jubileusz setnej rocznicy świątobliwej śmierci swego Założyciela - bł. Bronisława Markiewicza. Do wielu inicjatyw, mających na celu uczczenie i przypomnienie postaci tego wielkiego Polaka, kapłana i wychowawcy należała XII edycja Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach, poświęcona jego osobie. Finał (ostatni etap olimpiady) odbył się 16 kwietnia 2012 r. w Miejscu Piastowym, w auli Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Jak co roku, olimpiada była adresowana do gimnazjalistów.

Finałowe zmagania rozpoczęły się o godz. 9:00 testem pisemnym. Miał on, spośród 32 finalistów wyłonić najlepszą dziesiątkę, która później miałaby startować w drugiej odsłonie: etapie multimedialnym. Na początku dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej w Przemyślu ks. prałat Waldemar Janiga przywitał wszystkich obecnych: młodzież, katechetów i rodziców. Następnie wicedyrektor MZSP ks. Eugeniusz Dziedzic odczytał regulamin olimpiady i powołał jury w składzie: ks. Grzegorz Gałązka - przedstawiciel WNK w Przemyślu, s. Maksymiliana Ciepała - asystentka generalna Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła i ks. Dariusz Kielar - duszpasterz michalickiej parafii p.w. Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie - Bemowie.

Etap pisemny zakończył się o godz. 10:00, po czym jury i część katechetów przystąpiła do sprawdzania testów, natomiast uczestnicy wraz z opiekunami udali się do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza, aby uczestniczyć w Eucharystii. Przewodniczył jej metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik. On również wygłosił homilię, w której przypomniał sylwetkę bł. Bronisława i jego działalność dla dobra Kościoła, Ojczyzny, ubogich dzieci i młodzieży.

Po Eucharystii rozpoczęła się druga część finałowych zmagań. Dziesięć osób, które zdobyły najwięcej punktów w teście pisemnym, rywalizowały teraz w etapie multimedialnym. Składał się on z trzech rund, każdy z finalistów losował numer pytania i udzielał głośnej odpowiedzi, którą z kolei oceniało jury. Młodzi ludzie okazali się bardzo dobrze przygotowani do tego zadania. Znali nie tylko życiorys ks. Markiewicza, ale również działalność i treści jego pism i listów. Za tę wielką pracę i zaangażowanie każdemu z olimpijczyków składamy serdeczne gratulacje.

Po pełnych emocji zmaganiach nastąpiło ogłoszenie wyników. Oto lista najlepszych z najlepszych:

  1. Justyna Różycka (Zespół Szkół w Giedlarowej)
  2. Magdalena Dubiel (Gimnazjum w Zręcinie)
  3. ex aequoJan Pakuła (Katolickie Gimnazjum w Krośnie)
    Kamil Witowski (Publiczne Gimnazjum w Łańcucie)
  4. ex aequoJolanta Wierzbińska (Gimnazjum w Gaci)
    Aleksandra Połeć (Gimnazjum w Adamówce)
  5. Aneta Bauer (Gimnazjum Miejskie w Leżajsku)
  6. Anna Helit (Zespół Szkół w Wierzawicach)
  7. ex aequoWiktor Feduń (Gimnazjum nr 1 w Birczy)
    Oliwia Gefert (Gimnazjum nr 5 w Przemyślu)

Potem przyszedł czas na wręczenie nagród. Pierwsze cztery nagrody to pielgrzymki do Włoch. Za dalsze miejsca przyznano rowery, wieże HI FI, odtwarzacze MP4 i aparaty fotograficzne. Wręczono także okolicznościowe statuetki, patery, pamiątkowe medale z motywem bł. Bronisława Markiewicza, albumy i inne nagrody książkowe oraz dyplomy. Warto nadmienić, że nagrody rzeczowe oraz dyplomy otrzymał każdy z 32 finalistów.

Całość zakończono wspólnym obiadem z udziałem ks. arcybiskupa, zaproszonych gości, organizatorów, katechetów oraz młodych olimpijczyków. W tym miejscu składamy podziękowanie dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego przy Niższym Seminarium Duchownym w Miejscu Piastowym ks. Leszkowi Przybylskiemu za życzliwość, udostępnienie budynku szkoły, a personelowi i uczniom za przygotowanie i posługę przy tej (jakże ważnej) części olimpiady.

Olimpiada o bł. Bronisławie Markiewiczu została zorganizowana wspólnie przez Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym oraz Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Nad organizacją i przebiegiem czuwał zespół kapłanów diecezjalnych i michalickich oraz nauczycieli z MZSP pod przewodnictwem ks. wicedyrektora Eugeniusza Dziedzica oraz dyrektora WNK ks. prałata Waldemara Janigi. Honory gospodarza olimpiady pełnił dyrektor MZSP ks. Marek Czaja.

Jak co roku nie zawiedli sponsorzy - świeccy i duchowni. Niektórzy z nich już od lat związani jest z tą inicjatywą. W tym roku pojawiło się również dwóch anonimowych darczyńców. Wszystkim składamy wyrazy uznania i wdzięczności. W tym roku swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych gości. Wśród nich byli: ks. abp Józef Michalik - metropolita przemyski, asystent generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Ryszard Andrzejewski, księża dziekani i prałaci, również przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych województwa podkarpackiego i kujawsko - pomorskiego, mediów (radio Fara ), nauczyciele i fundatorzy nagród.

Tegoroczna olimpiada miała już swoją dwunastą edycję. Jej organizacja i przebieg to trud, praca i zaangażowanie wielu osób. Składają się na nią: współpraca z różnymi agendami i podmiotami władz archidiecezji i regionu, jak również życzliwość i pomoc sponsorów - także z zagranicy - duchownych i świeckich. W tym miejscu każdemu z osobna składamy szczere podziękowanie.

Nie zapominamy jednak, że tę olimpiadę, jej klimat, emocje i piękno tworzą od lat setki młodych ludzi, którzy z pomocą i przy zaangażowaniu swoich katechetów, z zapałem podejmują trud poznawania Polaków - wielkich duchem i czynem; postaci wybitnych, autorytetów. Podkreślił to mocno wikariusz generalny ks. Ryszard Andrzejewski, w słowie podsumowującym olimpijskie zmagania. Życzył młodym ludziom, aby szukali autorytetów, którymi są wielcy Polacy - ludzie święci. Porównał świętych do kluczy, którymi mamy otwierać drzwi do wiary, dojrzałego życia i mądrości. Ostrzegł przed stosowaniem wytrychów, który młodym ludziom wciska do rąk współczesny świat.
Organizatorzy są przekonani, że wysiłek związany z organizacją i przebiegiem olimpiady nie idzie na marne. Świadczą o tym niezwykle ciepłe słowa i pozytywne opinie już po zakończeniu zmagań, wyrażone przez wiele osób dorosłych, jak i przez samą młodzież - uczestników rywalizacji. Stąd trzeba nam ciągle pamiętać o słowach bohatera tegorocznej olimpiady - bł. Bronisława Markiewicza: Nic na próżno - każde słowo, każdy czyn na chwałę Bożą; i każde działanie na większą chwałę Bożą (ZŻW, 2 VII 1874).

Dariusz Kielar CSMA


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 2
· Najnowszy użytkownik: Admin