Nasze Serwisy: Szkoła MZSP Nabór Regionalna Olimpiada O Wielkich Polakach
XVII Olimpiada<br>SŁUŻEBNICA BOŻA MATKA ANNA KAWOREK XVI Olimpiada<br>Słudzy Boży Rodzina Ulmów XV Olimpiada<br>Święty Zygmunt Szczęsny Feliński XIV Olimpiada<br>Święty Jan z Dukli XIII Olimpiada<br>Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki XII Olimpiada<br>Błogosławiony Ks. Bronisław Markiewicz XI Olimpiada<br>Sługa Boży ks.kard.Stefan Wyszyński X Olimpiada<br>Błogosławiony Edmund Bojanowski IX Olimpiada<br>Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko VIII Olimpiada<br>Sługa Boży Jan Paweł II VII Olimpiada<br>Sługa Boża Anna Jenke VI Olimpiada<br>Błogosławiony August Czartoryski V Olimpiada<br>Błogosławiony Ks. Bronisław Markiewicz IV Olimpiada<br>Święty Biskup Józef Sebastian Pelczar III Olimpiada<br>Błogosławiony Ks. Jan Balicki II Olimpiada<br>Błogosławiony Ks. Bronisław Markiewicz I Olimpiada<br>  Papież Jan Paweł II

XI Edycja Olimpiady o Wielkich Polakach za nami

FINAŁ XI OLIMPIADY O WIELKICH POLAKACH ZA NAMI

Każda wielka rzecz musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe. Te słowa wypowiedział niegdyś Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński bohater tegorocznej XI edycji Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. Stanowiły one również motto tegorocznej rywalizacji..

Nieco chłodny, ale słoneczny dzień 25 maja był dla 29 młodych ludzi uczestników finału Olimpiady - dniem pełnym emocji. W tym roku młodzież gimnazjalna archidiecezji przemyskiej poznawała osobę i dzieło wielkiego Polaka i patrioty, człowieka heroicznej wiary i miłości Prymasa Tysiąclecia. W 2011 roku przypada bowiem 30 ta rocznica jego śmierci oraz 110 ta rocznica urodzin. Finał przeprowadzono w pięknym, nowoczesnym gmachu Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przeworsku.

O godz. 9.00 młodych finalistów ich opiekunów, katechetów i zaproszonych gości powitał dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ks. prałat Waldemar Janiga. Po krótkiej modlitwie i powołaniu jury rozpoczęła się część pisemna finału. Po jej zakończeniu olimpijczycy oraz towarzyszący im katecheci, opiekunowie, goście, dyrekcja oraz delegacja uczniów gimnazjum wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w przeworskim kościele farnym pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Kazimierza Radzika, z udziałem metropolity przemyskiego ks. abpa Józefa Michalika. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prałat Waldemar Janiga.

Tradycyjnie po Mszy św. rozpoczęła się druga część finału. Z 29 finalistów test pisemny wyłonił najlepszych 10 i teraz oni mieli zmagać się o zwycięstwo w części medialnej i ustnej. W specjalnie przygotowanym holu szkoły, gdzie przykuwała uwagę okolicznościowa wystawa zdjęć, zapisków i fragmentów przemówień Prymasa Tysiącelcia, również w tym roku nie zabrakło emocji. Młodzi ludzie wykazali się bardzo dobrą, często nadzwyczaj dokładną znajomością życiorysu, duchowości, homilii i przemówień Sługi Bożego. Dlatego zasłużenie zebrali gorące brawa za swój talent i pracowitość. Ich wysiłek oceniało jury w składzie: ks. prałat Tadeusz Kocór, p. Ewa Dziaduś i ks. Dariusz Kielar.

Po pełnych emocji zmaganiach nastąpiło ogłoszenie wyników. Oto lista najlepszych z najlepszych:

1. Justyna Rożycka (Gimnazjum w Giedlarowej) 73 pkt.

2. Lidia Śliż (Gimnazjum w Rakszawie) 71 pkt.

3. Anna Kiszka (Gimnazjum w Urzejowicach) 68 pkt.

4. Paulina Haniebnik (Gimnazjum nr 5 w Krośnie) 66 pkt.

5. Aleksandra Pracoń (Gimnazjum w Piskorowicach) 61 pkt.

6. Beata Segin (Gimnazjum w Besku) 60 pkt.

7. Kamil Witowski (Gimnazjum nr 1 w Łańcucie) 60 pkt.

8. Natalia Słysz (Gimnazjum w Nowosielcach) 59 pkt.

9. Natalia Sokołowska (Gimnazjum nr 1 w Birczy) 58 pkt.

10. Przemysław Golonka (Gimnazjum w Bukowsku) 55 pkt.

Potem przyszedł czas na wręczenie nagród. Pierwsze trzy nagrody to pielgrzymki do Włoch, ufundowane przez ks. abpa Józefa Michalika, ojca generała księży michalitów ks. Kazimierza Radzika i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży archidiecezji przemyskiej. Za dalsze miejsca przyznano rowery, audioodtwarzacze, aparaty fotograficzne. Wręczono także okolicznościowe statuetki, patery, medale, ikony, albumy o bł. Janie Pawle II, inne nagrody książkowe oraz dyplomy. Warto nadmienić, że nagrody rzeczowe oraz dyplomy otrzymała cała finałowa trzydziestka.

Całość zakończono wspólnym obiadem z udziałem ks. arcybiskupa, zaproszonych gości, organizatorów, katechetów oraz młodych olimpijczyków.

Olimpiada o Słudze Bożym kardynale Stefanie Wyszyńskim została zorganizowana wspólnie przez Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym oraz Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Nad organizacją i przebiegiem czuwał zespół kapłanów diecezjalnych i michalickich oraz nauczycieli z MZSP pod przewodnictwem ks. wicedyrektora Marka Czai oraz dyrektora WNK ks. prałata Waldemara Janigi.

Jak co roku nie zawiedli sponsorzy wielu z nich już od lat związanych jest z tym przedsięwzięciem. Słowa uznania i wdzięczności składamy dyrekcji, nauczycielom i pracownikom Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przeworsku za olbrzymi wkład, jaki wnieśli w organizację oraz w przebieg finału, udostępniając szkołę oraz całe zaplecze, a także służąc wszelką pomocą, związaną z godnym przyjęciem wszystkich uczestników i gości. A byli wśród nich, na czele z ks. abpem Józefem Michalikiem, przełożonym generalnym księży michalitów ks. Kazimierzem Radzikiem, również przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych województwa podkarpackiego, mediów, nauczyciele i fundatorzy nagród oraz liczna grupa miejscowych uczniów, którzy z zainteresowaniem śledzili finałowe zmagania swoich rówieśników.

Tegoroczna Olimpiada o Wielkich Polakach miała już swoje jedenaste wydanie. Jej organizacja i przebieg to trud, praca i zaangażowanie wielu osób. Składają się na nią: współpraca z różnymi agendami i podmiotami władz archidiecezji i regionu, jak również życzliwość i pomoc sponsorów także z zagranicy duchownych i świeckich. W tym miejscu każdemu z osobna składamy szczere podziękowanie.

Nie zapominamy jednak, że tę Olimpiadę, jej klimat, emocje i piękno tworzą od lat tysiące młodych ludzi, którzy z pomocą i przy zaangażowaniu swoich katechetów, z zapałem podejmują trud poznawania Polaków wielkich duchem i czynem; postaci wybitnych, wzorców osobowych. Uczniowie muszą sięgnąć po ich życiorysy, nieraz bardzo obszerne i niełatwe w odbiorze; muszą zagłębić się w lekturę bardzo trudnych dzieł teologicznych, społecznych lub duchowych dzienników. Czynią to chętnie, a efekty ich ciężkiej pracy są naprawdę imponujące. I tu wypada powtórzyć cytowane na początku słowa, że każda wielka rzecz musi kosztować i musi być trudna. Bo jest to wielka rzecz.

Ks. Dariusz Kielar CSMA

Kalendarz

Ni Po Wt Śr Cz Pi So
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 2
· Najnowszy użytkownik: Admin